Dünyanın En Uzun Sürecek Seçimleri Başladı! Tam 44 Gün Sürüyor, 970 Milyon Seçmen Sandık Başına Gidiyor!

Hindistan’da seçmen 44 gün sürecek seçimler için dün itibarıyla sandık başına gitti. Ülkede tam 970 milyon seçmen bulunuyor.

Ülkenin güneyindeki eyaletler, iktidardaki milliyetçi Bharatiya Janata Partisinin (BJP) geleneksel olarak erişilebildiği bir alan olarak görülmüyor. Parti, ülkenin geri kalanında oldukça başarılıyken 2019’da parlamentonun alt kanadı Lok Sabha’daki 543 sandalyenin 129’unu elinde tutan 5 güney eyaletinden sadece 30 sandalye elde edebildi.

Seçim kampanyası boyunca Başbakan Narendra Modi ve partisi BJP, güneydeki seçmenleri kazanmak amacıyla ciddi kaynak ve zaman harcarken Modi, bölgeye bizzat çok sayıda ziyarette bulundu.

Güneydeki Tamil Nadu, Karnataka, Andhra Pradesh, Kerala ve Telangana eyaletleri ve Puducherry ve Lakshadweep Birlik toprakları 1,4 milyarı aşan Hindistan nüfusunun neredeyse yüzde 20’sini barındırıyor.

Tüm anketlere göre, BJP açık ara önde olsa da başbakan olarak üçüncü döneminin peşinde olan Modi’nin daha iddialı bir hedefi bulunuyor, BJP liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifakın (NDA) en az 400 sandalye kazanması. NDA’nın 2019 seçimlerinde elde ettiği 303 sandalyeden neredeyse 100 sandalye daha fazla kazanmasını isteyen Modi’nin bunu başarması için güney eyaletlerinde ciddi bir sıçrama yapması gerekiyor.

Son genel seçimlerde, milletvekillerinin çoğunu kuzeydeki geleneksel kalelerinden çıkaran BJP, güney 5 eyaletten elde ettiği 30 sandalyenin 25’ini Karnataka’dan almış, Tamil Nadu, Andhra Pradesh veya Kerala’dan ise hiç milletvekili çıkaramamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x