Deprem bölgesinde yangın yönetmeliğine uygun yapılar

DEPREM BÖLGESİNDE YANGIN YÖNETMELİĞİNE UYGUN YAPILAR 

 

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.  Bölgedeki milyonlarca insanın yaşayacağı konutlar hızla inşa edilirken, amaç her yönü ile güvenli ve dayanıklı binalar oluşturmak. 

 

Güvenli bir binanın inşasında sadece depreme karşı yapısal sağlamlık yeterli olmuyor. İşin başında yapılacak, binanın kullanım ömrü boyunca yangın gibi felaketlere karşı korunmaya yönelik önlemler de kilit role sahip. Nitekim, 2015 yılında yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında, yüksekliği 6,5 m – 28,5 m arasındaki yani yaklaşık 2 kattan 9 kata kadar olan binalarda yangın bariyerleri uygulamak şart koşuldu. 

Deprem bölgesinde,  yönetmeliğe uygun şekilde ısı yalıtımı yapılan binalarda, Dalmaçyalı Stonewool Barrier Taşyünü Yangın Bariyeri de uygulanıyor. Taşyünü yangın bariyerleri pencere ve kapı boşluklarının yan ve üst kenarlarında ısı yalıtım bütünlüğünü koruyor. Tüm ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu olan Dalmaçyalı Stonewool Barrier Taşyünü Yangın Bariyerleri hazır ebadı ve düzgün yüzey yapısı sayesinde hızlıca uygulanıp işçilikten tasarruf edilmesini sağlayabiliyor. Yüksek teknik ve mekanik özelliklerin yanında A1 (hiç yanmaz) yangına tepki sınıfına sahip bu taşyünü yangın bariyerleri, dairedeki olası bir yangında, alevlerin üst katlara sıçrama süresini uzatıyor. 

Yönetmelikte belirlenen standartlar ve zorunluluklar ile binaların yangından korunmasına yardımcı olduğunu hatırlatan Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Marka Müdürü Özmert Baysaling, “Burada doğru kararı vermek önemli. İnşaat firmalarının süreçlerini ve yapı fiziğini bilen, üretim kalitesi tescillenmiş inovatif bir üreticinin ortaya koyduğu sonuçlar, çok daha güvenli binalarda yaşamayı sağlıyor. Deprem sonrasında yapımı başlayan Diyarbakır ve Adana’daki toplu konutlarda Dalmaçyalı Stonewool Taşyünü Yangın Bariyeri ürünümüz de tercih edildi. İnsanların güvenli binalarda yaşamalarına destek olma misyonumuzu ürün kalitemiz ve 20 yılı aşkın uzmanlığımızla yerine getiriyoruz.” dedi. 

Nippon Paint – Betek Balıkesir Taşyünü Üretim Tesisinde, ileri teknoloji ve yüksek hammadde kalitesi ile üretilen Dalmaçyalı Stonewool Barrier Taşyünü Yangın Bariyeri, düzgün yüzey yapısı sayesinde tüm ısı yalıtım sistemleriyle uyum sağlayarak, hazır ebadı ile hızlı ve pratik bir çözüm sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x