Antik Mısırlılardan Bizlere Miras Kalan Günlük Hayatın Vazgeçilmez Nesneleri

Antik Mısırlıların günümüz medeniyeti üzerine gözle görülür etkileri olmuştur ve antik zamanlardan hala günümüze kullanılan çeşitli eşyalar da bu etkilerden bazılarıdır. Hadi bugün sizler için derlediğimiz tarihin tozlu sayfalarından bugüne kadar gelmiş eşyaları inceleyelim ?

1. Mürekkep

Siyah mürekkep günümüzde çoğu alanda kullanılan ama kimsenin nerden geldiğini pek bilmediği bir maddedir, Mısırlılar M.Ö 2500 yıllarında ahtapotların mürekkep ürettiğini keşfettiler ve bu mürekkebi sanat ve hiyeroglifler de olmak üzerek çoğu alanda kullandılar.

2. Makyaj

Günümüzde makyaj yaygın olarak kadınlar tarafından tercih edilse de antik Mısır’da makyaj erkekler tarafından da kullanılıyordu çünkü o zamanın insanları için hijyen ve dış görünüş önemliydi. Makyaj dini seremonilerden tıbbi durumlara hayatın her alanında kullanılan bir şeydi. Bununla birlikte makyaj sosyal sınıfın bir göstergesiydi.

3. Mobilya

Antik Mısır’da masa, yatak veya koltuk gibi mobilyalar genel halk arasında çok yaygın olmasa da saraylarında yaygın olarak kullanılıyordu.

4. Yazı

Mısırlılar hayatlarının yazılı kaydını tutan ilk kişilerdir. İlk yazı türleri olan hiyeroglifiler çeşitli çizimler ve sembollerin kullanımından oluşuyor. Yazılı iletişimi uzaktaki insanlarla etkileşimde bulunmak için, farklı türden şeylerin kayıtlarını tutmak için ya da imparatorlu olan meseleleri kontol etmek için kullanmışlardır.

5. Kağıt

Mısırlılar kağıdı hayatlarını, dini metinleri ve önemli belgeleri yazmak için yaratmışlardır. Kağıdı endüstriyel derece üretmiş ve Yunanistan gibi başka uluslara satmışlardır.

6. Saat

Güneşin gökteki konumunu kullanan güneş ve gölge saatler antik Mısır’da yaygın olarak kullanılan araçlardı, bununla birlikte su saatleri de akşam geçen saati hesaplamak için kullanılırdı. Mısırlılar bu saatler sayesinde yılın hangi günlerinin daha uzun ya da daha kısa olduğunu hesaplıyorlardı.

7. Peruk

Sıcak yaz günleri hijyen problemlerine sebep olduğu için bitlenmelerde büyük artışlar yaşanıyordu. Çoğu Mısırlı bu sebepten ötürü bitlere karşı gelmek için peruk takıyordu. Bu peruklar gerçek insan saçından ve yünden yapılmış olup saçın örülebilmesi için balmumuyla kaplanırdı.

8. Diş sağlığı ürünleri

Büyük diş sağlığı çeken antik Mısırlılar bu sorunun üstesinden gelmek için diş macunu ve mentollü şekerler üretmişlerdir. Doğal bitkiler ve esans yağların karışımından üretilen bu macunlar günümüzde artık her evde bulunan ürünlerdir.

9. Koltuk değneği

M.Ö 1500 yıllardan kalma hiyerogliflerde resmedilen koltuk değnekleri antik Mısırda tıbbi gelişmelerin ne ölçüde olduğunu ortaya çıkarıyor.

10. Sulama sistemi

Antik Mısırda bulunan karışık su sistemleri kuraklık dönemlerinde mahsullere gerekli suların ulaştırılması için kullanılıyordu. Geliştirdikleri hidrolik sistemlerle önemli derecede su rezervleri yapabilen Mısırlılar kuraklık dönemlerinde bile mahsullerini koruyabilmişlerdir.

11. Cam

Antik Mısırlılar, yetenekli cam üreticileriydi. Renkli camlar, sihirli özellikleri olduğuna inanılan cam boncuklar ve iyileştirici özellikleriyle ünlü mavi şişeler üretirlerdi. Cam üretimindeki uzmanlıkları büyük talep görürdü, ancak ilerleyen zamanla birlikte ve diğer medeniyetlerin cam yapmayı öğrenmesiyle bu konudaki ünlerini yitirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x