Sorunlu altyapısı tamamen çöken İskenderun su altında kaldı

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY – Hatay’ın İskenderun, Samandağ ve merkez Defne ilçesinde iki gündür yoğun yağış ve rüzgar nedeniyle depremzedeler zor durumda.
İskenderun ilçesinde sahil kesiminde yer alan İskenderun Atatürk Bulvarı, Anıt alanı, Mareşal Çakmak Caddesi, Mete Aslan Bulvarı’nda su taşkını nedeniyle birçok esnafın iş yerini su bastı. Samandağ ve Antakya’da depremzedelerin kendi imkanlarıyla kurduğu birçok çadır, rüzgardan uçtu.

‘TAŞKININ NEDENİ ALTYAPI’

Uzun yıllardır İskenderun’da yaşayan mimar Ercüment Kimyon, İskenderun’un normal zamanda da ciddi bir altyapı problemi olduğunu, su baskınlarının deniz yükselmesi değil altyapının tamamen çökmesinden kaynaklı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “İskenderun’da depremden önce de aşırı yağış olduğunda su baskınları yaşanıyordu. Depremle birlikte altyapı tamamen çöktü, pompa istasyonları çalışmıyor. Yağan yağmur da yeryüzüne çıktı. Denizle alakalı bir durum yok.”

SAHİL DENİZ SEVİYESİNİN ALTINDA KALDI

İskenderunlu avukat ve gönüllü yardım çalışanı Bülent Akbay ise mahallelerin su altında kalmadığını, sadece sahile yakın üç mahallede su baskını olduğunu; diğer mahallelerde bir sorun olmadığını kaydetti.
İskenderun sahilinin depremde kaydığını ve deniz seviyesinin altında kaldığını aktaran Akbay, “Yağmur olmadan da sahil tarafında su olduğunu, rüzgarla beraber sahile yakın sokaklara su taşındı. İskenderun su altında kaldı diyemeyiz” dedi.

‘ZEMİN ETÜTSÜZ İNŞAAT YAPILIYOR’

İskenderun’da en büyük sorunun; risk haritası çıkarılmadan, zemin etüdü yapılmadan inşaatlara başlanması olduğunun altını çizen Bülent Akbay, “Sallantılar devam ediyor, zemin kaymış, etüdü yapılmadan inşaatlara başlandı” diye konuştu.

KAYMAKAM: ALTYAPI ÇÖZÜLMEZSE SU BASKINI HEP OLACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, yaşanan deprem felaketi sonrasında kentin sahil kesiminde ve kanalizasyon altyapısında meydana gelen çökmenin her yağmur ve fırtınada bölgenin sular altında kalmasına neden olduğunu söyledi. Demiryürek, altyapı faal hale getirilmezse her yağışta, lodosta su baskının yaşanacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir