OPEC günlük 1,16 milyon varil üretim kesintisini onayladı

Investing.com – Dünyanın en büyük petrol ihracatçıları, Pazartesi günü üretim seviyelerinde sürpriz bir kesintiyi resmen teyit ederek bu yıl, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik yavaşlama işaretlerine karşılık düşen ham petrol fiyatlarını desteklemeyi amaçladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Rusya, Kazakistan, Umman ve Gabon gibi diğer ihracatçılarla birlikte üyelerinin, “petrol piyasasının istikrarını desteklemeyi amaçlayan bir ihtiyati tedbir” olarak, hedeflenen üretim seviyelerini Mayıs ayından itibaren günde toplam 1,16 milyon varil azaltacağını doğruladı.

OPEC, üyelerinin Mayıs ayından itibaren aşağıdaki “gönüllü üretim kesintilerini” yapacağını söyledi:

Suudi Arabistan: Günde 500,000 varil

Irak: 211.000 varil/gün

Birleşik Arap Emirlikleri: 144.000 varil/gün

Kuveyt: 128.000 varil/gün

Cezayir: 48.000 varil/gün

Gabon: 8.000 varil/gün

Buna ek olarak OPEC üyesi olmayan ancak “OPEC+” olarak adlandırılan daha geniş bir grubun parçası olan Kazakistan da üretimini 78.000 varil/gün azaltacak.

Bu kesintiler, Rusya’nın yılın başlarında açıkladığı tek taraflı 500.000 varil/günlük kesintiye ek olarak geliyor.

Bu önlemler, zayıf ABD ve Avrupa talebi ile Çin’de yılın başından bu yana görülen yavaş toparlanmanın neden olduğu kısa vadeli arz fazlasını ortadan kaldırarak küresel arz-talep dengesini önemli ölçüde sıkılaştırabilir.

Bu etkilerin, genel olarak tahmin edildiği gibi Çin ekonomisinin yıl içinde toparlanması ve nihayet pandeminin yarattığı kesintileri geride bırakması halinde daha belirgin hale gelmesi muhtemel.

Analistler, OPEC üyelerinin çoğunun, çeşitli sorunlar nedeniyle kararlaştırılan kotalarının altında üretim yapmasından dolayı üretimdeki gerçek düşüşün açıklanandan daha az olacağını savundu. Nijerya, İran, Venezuela ve Angola, üretim kotalarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken bazı üçüncü taraf değerlendirmelerine göre Rusya’nın Mart ayındaki fiili üretimi, resmi tedbirlerin işaret ettiği seviyenin yaklaşık 200.000 varil/gün üzerindeydi.

JPMorgan analistleri, OPEC üretimindeki gerçek düşüşün açıklanan 1,16 milyon varil yerine 700.000 varile daha yakın olacağını söyledi.

Pazar günü ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın öncülüğünde çeşitli ülkelerin üretimlerini azaltmaya yönelik adımlar attığı bir dizi açıklamayla yükselmişti. Ancak piyasanın, bu hamlenin sonuçlarını yeniden değerlendirmesiyle Pazartesi günü bu kazançların bir kısmından vazgeçti.

WTI vadeli işlemleri %6,4 artışla 80,52, Brent ise %6,3 artışla 84,89 dolardan işlem gördü.

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, bir sabah notunda, “Arzdaki azalmanın fiyatları desteklemesi garanti değil çünkü denklemin diğer tarafında talep seviyeleri belirsizliğini koruyor.” dedi.

Londra’daki ADM ISI’da kıdemli analist olan Marc Ostwald, dünyanın en büyük ihracatçısı ve ithalatçısı arasındaki ilişkilerde geçen ay yaşanan iki büyük gelişmenin ardından bu kararın, “Suudi Arabistan’ın ABD’den Çin ve Asya’ya yönelişinin boyutunun da altını çizdiğini” belirtti.

Saudi Aramco (TADAWUL:2222) geçen hafta iki Çinli rafineri grubuna milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Mart ayının başlarında The Wall Street Journal, iki ülkenin petrol ticaretini dolar yerine yuan üzerinden yapmak üzere görüşmeleri hızlandırdığını bildirmişti.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir