LUNA da Yapmıştı! Bu Altcoin Varlıklarını BTC’ye Çevirdi!

Terra (LUNA) çöküş yaşamadan önce Bitcoin (BTC) satın alarak hazinesine aktarıyordu. Çöküşünden sonra ise, bu coin’lerin hepsini satmak zorunda kalmıştı. Şimdi, bir başka platformdan da Terra’nınkine benzer bir hamle geldi. Osmosis (OSMO)’in arkasındaki Osmosis Vakfı, hazinesindeki varlıkların bir kısmını Bitcoin’e çevirdi. İşte detaylar…

LUNA gibi Osmosis de varlıklarını BTC’ye çeviriyor

Osmosis kurucu ortağı, Osmosis Vakfı’nın hazinedeki nakit parasının yüzde 10’dan fazlasını Bitcoin’e çevirdiğini açıkladı. Osmosis, Cosmos ekosistemindeki en büyük merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak bilinir. Osmosis, Apache License 2.0 altında Cosmos Software Development Kit (SDK) kullanılarak oluşturulmuş açık kaynaklı bir yazılımdır. Bitcoin’den farklı olarak Cosmos tabanlı zincirler, Proof-of-Stake (PoS) mutabakatı yoluyla hızlı, çevre dostu, düşük maliyetli işlemler sunar.

En son Terra LUNA Vakfı, hazinesinin büyük bir bölümünü Bitcoin’e çevirmesiyle gündeme gelmişti. Vakıf, 2022’nin Mart ayında BTC satın almaya başlamıştı. Ancak Mayıs ayındaki çöküşü sırasında BTC’lerini satmak zorunda kalmış, BTC’de satış baskısına yol açmıştı.

Nakit dönüşümlerinin miktarı belirsiz

Osmosis, yalnızca lider merkezi olmayan borsa değil, aynı zamanda zincirler arası işlem değerine göre Cosmos’ta lider zincirdir. Osmosis ayrıca Ethereum ve Polkadot ekosistemlerinden köprülenmiş IBC dışı varlıklar da sunar. Başlangıçta Balancer tarzı havuzlara dayanan Osmosis, üstün bir ticaret ve likidite sağlama deneyimi ile sürdürülebilir bir konsantre likidite modeli ile piyasaya girdi. Önceden, esas olarak Osmosis Vakfı’nın hazinesi OSMO ve USDC’den oluşuyordu. Hazinenin toplam miktarı ve Bitcoin’e dönüştürülen miktarın tam oranı belirsiz. Kurucunun kararı, Bitcoin fiyatının güçlü bir toparlanma göstermesiyle geldi.

Kripto para piyasası, ABD’deki bankacılık krizi üç merkez bankasının kapanmasına neden olduğunda birçok olumlu işaret sunuyor.  İsviçre’nin büyük bankası Credit Suisse de bugün USB grubu tarafından 3,3 milyar dolara satın alındığında Avrupa’ya yayılma eğilimi gösteriyor. Ayrıca Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED ve merkez bankaları, nakit yarışı riskini önlemek için doların likiditesini artırmak için çalışıyor.  

OSMO fiyatında son durum nedir?

OSMO, fiyat açısından büyük bir değişim sergilemese de, büyük isimlerden destek alıyor. Örneğin Osmosis’teki yatırımcılardan biri, Uniswap, Maker ve Coinbase gibi sayısız başka Blockchain ve protokolünde hisseleri olan bir kripto varlık yatırım şirketi olan Paradigm’dir. Bu sırada OSMO, son 24 saatte yüzde 1.1’lik bir düşüş ile 0.84 dolardan el değiştiriyor. Coin, son 7 günde ve 14 günde yatay hareket etti ve yüzde 2-3’lük bir değişim sergiledi. Ancak son 30 günde yüzde 16’ya yakın değer kaybı yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir