İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüştü

T24 Dış Haberler

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, başkent Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü. Görüşmede İngiltere ile Ukrayna’nın askeri iş birliği gündeme geldi. 

Shapps’ın Kiev ziyareti, geçen ay savunma bakanı olmasından bu yana savaş zamanı Kiev’e yaptığı ilk ziyaret oldu. İngiltere, Şubat 2022’den bu yana Rusya tarafından başlatılan geniş çaplı işgal boyunca Ukrayna’nın önemli müttefiklerinden biri.

Başkanlık Ofisi’nden yapılan duyuruya göre; Zelenski, Shapps’a “Tüm ulus adına, bizim için yaptığınız her şey için size teşekkür ediyorum. Askeri, mali ve insani yardımlarınız için minnettarız. Size güvenebildiğimiz için çok minnettarız” dedi.

Zelenski, Kiev ve Londra arasındaki savunma iş birliğini gündeme getirerek Ukrayna’nın uzun menzilli silahlarla savaş alanındaki kabiliyetlerini önemli ölçüde arttırmasına olanak sağladığını söyledi.

Başkanlık Ofisi’nin açıklamasında, Shapps ve Zelenski’nin Rusya’nın kışın ortasında kritik enerji altyapısını hedef almak üzere uzun menzilli füzeler ve insansız hava araçları kullanacağı endişesiyle Ukrayna’daki hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesi konusunu ele aldıkları belirtildi.

İngiltere bu yıl Ukrayna’nın Rus işgali altındaki topraklardaki hedeflere uzun menzilli saldırılar düzenlemesine olanak tanıyan Storm Shadow seyir füzelerini tedarik etti.

Shapps geçen ay savunma bakanı olarak Ben Wallace‘ın yerini almış ve İngiltere’nin Ukrayna’ya desteğini sürdürme sözü vermişti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Sivastopol saldırısında Londra’nın tedarik ettiği Storm Shadow füzeleri kullanıldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’nın İngiliz-Fransız uzun menzilli “Storm Shadow” adlı havadan karaya füzeleri kullanarak Sivastopol’deki Rus Karadeniz Donanması’na saldırdığını belirterek, “Bunlar Londra tarafından tedarik ediliyor” demişti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Sivastopol saldırısında Londra’nın tedarik ettiği Storm Shadow füzeleri kullanıldı

ABD ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya yeni silah tedariki kapsamında sınırlı sayıda Abrams tankları sevk ettiğini belirten Zaharova, bu tankların ABD ordusunun depolarında bulunan eski modifiyeli tanklar olduğunu dile getirmişti. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x